Przejdź do zawartości

Dyskusja:Funkcjonalizm (antropologia)

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

„System społeczny jest organizmem, którego funkcjonalne wymagania muszą zostać zaspokojone. Istnienie systemu społecznego jest uwarunkowane dążeniem do pewnego celu" Bronisław Malinowski. Cele te to zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale pełne zaspokojenie tych potrzeb w ramach kultury jako niezależnej całości możliwe jest jedynie w społeczności pierwotnej.

W złożonych społecznościach „system społeczny to wielość otwartych całości strukturalnych" [Potrzebny konkretny link do tej osoby - Parsons]. W takich systemach społecznych jednostki osiągają cele (zaspokajają potrzeby) w skutek działań zbiorowych (co jest podstawą tworzenia się instytucji). Wspólne działanie jest możliwe dzięki stabilności normatywnej (co to jest stabliność normatywna ?), a ta osiągana jest przy pomocy mechanizmów integracji i reprodukcji. Integracja pozwala na koordynację różnych działań, zachowań jednostek oraz koordynację norm oddzielnych całości strukturalnych (co to są te oddzielne całości strukturalne). Spójność społeczności jest jednak wynikiem normatywnej stabilizacji (czy to czasemi nie to samo co stabliność normatywna - jeśli tak to mamy masło maślane) , equlibrium (czyli mniej uczenie równowaga), chwiejnej równowagi (i znowu masło maślane - wychodzi z tego równowaga chwiejnej równowagi). Dzięki reprodukcji (przekazywaniu systemów normatywnych, transmisji kultury (co to jest transmisja kultury ??) system społeczny sam stale tworzy mechanizmy adaptacyjne, które pozwalają przeciwstawiać się trudnościom zewnętrznym i wewnętrznym (to samo dotyczy instytucji np. pomocy społecznej). Związek struktur i funkcji [T.Parsons]: Polityka ŕ funkcja dążenie do celów Rodzina i szkoła ŕ funkcja stabilizacji normatywnej Prawo ŕ funkcja integracyjna Ekonomia ŕ adaptacja Merton (brak linku do autora, jak on miał na imię ?) analizował sposoby funkcjonowania w społeczeństwie i ustalił, że:

Akceptuje normy %9Nie akceptuje norm Realizuje normy%9Usocjalizowany%9Opozycjonista Nie realizuje norm%9Przestępca%9Outsider (Buntownik)

(ale kto? i co to za porcenty? i na jakiej podstawie to zostało ustalone)

Zatem system społeczny stanowi całość zdefiniowaną przez cele, których determinantą jest zaspokojenie potrzeb. Spójność systemu jest efektem równowagi normatywnej (to już trzeci raz jest powtarzane - idziemy na objętość tekstu?), a ta z kolei prawidłowej socjalizacji (przesocjalizowana koncepcja osobowości) (Jejku a co to ta przesocjalizowana koncepcja - czy ja też jestem przesocjalizowany?). Konflikty oraz zakłócenia zachodzące wewnątrz systemu stanowią zagrożenie dla całego systemu. (To rzeczywiście bardzo odkrywcze...)

??? - wątpliwość[edytuj kod]

"Twórcami i głównymi przedstawicielami tej orientacji badawczej byli brytyjscy antropolodzy Bronisław Malinowski i Alfred Reginald Radcliffe-Brown." - BRYTYJSKIMI?????????

Fakt że Malinowski mieszkał i działal w Wielkiej Brytanii, a większość jego dzieł powstała po angielsku NIE CZYNI GO BRYTYJCZYKIEM !!!!!!! Sam wielokrotnie podkreslał swoją polskość, przecież za takie teksty bezmyślnie zassane z angloamerykańskich źródełon sie w grobie przewraca! Przydała by sie jakaś korekta ;)